7ος νυχτερινός ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης: «Έσπασε τα κοντέρ» η συμμετοχή με 18.000 δρομείς

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία, o 7ος νυχτερινός ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

Η συμμετοχή των αθλητών «έσπασε τα κοντέρ» καθώς 18.000 δρομείς συνολικά έλαβαν μέρος στον εν λόγω ημιμαραθώνιο και στον Δρόμο Υγείας των 5 χλμ. Δρομείς από 56 χώρες κατέκλεισαν τους δρόμους της Θεσσαλονίκης με τερματισμό στον Λευκό Πύργο και για τους δύο δρόμους, όπου το κλίμα ήταν πραγματικά γιορτινό.

Μία άρτια διοργάνωση, μια υπέροχη ατμόσφαιρα, κλειστοί δρόμοι, δυνατή μουσική, ιδανικές καιρικές συνθήκες καθώς και η παρουσία προσωπικοτήτων της πόλης, αθλητών, ολυμπιονικών και παραολυμπιονικών, ήταν μερικά απ’ τα στοιχεία που συνέδραμαν σ αυτήν την επιτυχία.

Νικητής του ημιμαραθωνίου αναδείχθηκε ο Κενυάτης Σάμι Κιπνετιτς με χρόνο 1:06:09 και νικήτρια στην κατηγορία των γυναικών η Ράνια Ρεμπούλη με χρόνο 1:14:30.

Πρώτος στον τερματισμό του δρόμου των 5 χλμ ο Ιάσων Ιωαννίδης με χρόνο 15 λεπτών για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και στις γυναίκες η Κατερίνα Δελλή με χρόνο 17:49.

Η Ολυμπιονίκης του Γραφείου Αθλητισμού του ΥΠΕΘΑ, Επισμηναγός (Δ) Αικατερίνη Θάνου, απένειμε μετάλλιο στην 1η νικήτρια του δρόμου των 5 χλμ καθώς και αναμνηστικά δώρα στους διοργανωτές.