Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός: Ήττα των πράσινων μέσα στην Πόλη

Βαριά ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε, η οποία προκρίνεται στο Final Four της Euroleague

Η Φενέρμπαχτσε κάνει το 3-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό και πηγαίνει στο Final Four της Euroleague.

Το σκορ του αποψινού αγώνα είναι 79-61.

Σωτήρης Βετάκης στο sdna.gr Η Φενέρμπαχτσε πήρε δίκαια την πρόκριση και ταυτόχρονα με τον τρόπο που το έπραξε φανέρωσε τις αδυναμίες του πράσινου ρόστερ.

Ο Παναθηναϊκός για 2η σερί σεζόν γνωρίζει τον αποκλεισμό με sweep, ωστόσο πρέπει να διαχειριστεί την αποτυχία με διαφορετικό τρόπο από ότι τις περασμένες χρονιές.

Στα ξεχωριστά σημεία του ματς τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, η δυστοκία στην δημιουργία της επίθεσης και τα 3 λεπτά του Νικ Καλάθη στο 2ο ημίχρονο και τα μόλις 3 λεπτά του Μπουρούση συνολικά.

Το κάρφωμα του Κένι Γκάμπριελ

Ο Κένι Γκάμπριελ χάρισε το highlight της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού Superfoods με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη.

Ο Αμερικανός φόργουορντ του τριφυλλιού κάρφωσε χωρίς οίκτο στο καλάθι των Τούρκων λίγο πριν την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου του αγώνα.