Για τις αποστολές αεροπυρόσβεσης, ενημερώθηκε ο Α/ΓΕΑ κατά την επίσκεψή του στην 113ΠΜ όπου συνομίλησε με το ιπτάμενο και τεχνικό προσωπικό της 383 Μοίρας Ειδικών Επιχειρήσεων & Αεροπυρόσβεσης
Tην 113 Πτέρυγα Μάχης (113ΠΜ), στην Αεροπορική Βάση Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη, επισκέφθηκε tη Δευτέρα 20 Μαΐου 2019, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ), Αντιπτέραρχος (Ι) Γεώργιος Μπλιούμης, όπου τον υποδέχθηκε ο Διοικητής της, Σμήναρχος (Ι) Αθανάσιος Σέξτος.
Ο Αρχηγός ενημερώθηκε για τις αποστολές αεροπυρόσβεσης, συνομίλησε με το ιπτάμενο και τεχνικό προσωπικό της 383 Μοίρας Ειδικών Επιχειρήσεων & Αεροπυρόσβεσης τονίζοντας την ανάγκη για τη μέγιστη δυνατή διαθεσιμότητα των πυροσβεστικών αεροσκαφών CL-415 και την κρισιμότητα τέτοιων αποστολών στο κοινωνικό σύνολο.